Tryb małej prędkości

Manewrowanie na ograniczonej przestrzeni lub w czasie wędkowania łodziami z dużymi silnikami wysokoprężnymi pracującymi na biegu jałowym jest teraz znacznie łatwiejsze. Nowa, integralna funkcja małej prędkości dwukrotnie zmniejsza prędkość na biegu jałowym. 

Tryb małej prędkości do silników D4, D6, D9, D11 i D12 z wałem śrubowym i układem napędowym Volvo Penta IPS jest całkowicie zintegrowany z układem sterowania EVC. Umożliwia to równomierną pracę przy użyciu standardowych elementów sterujących. 

Przy użyciu domyślnych ustawień sprzęgło poślizgowe w przekładni obniża prędkość łodzi na biegu jałowym o około 50 proc., umożliwiając znacznie lepszą manewrowość w ciasnych miejscach lub podczas wędkowania. Poślizg jest sterowany tą samą dźwignią co prędkość obrotowa silnika.

W pierwszym 15-stopniowym przedziale ruchu dźwigni silnik pracuje na biegu jałowym. Prędkość jest zwiększana przez zmniejszanie poślizgu. Po przesunięciu dźwigni na dalszą pozycję następuje całkowite włączenie się przekładni. Od tej chwili wzrost prędkości wynika ze wzrostu prędkości obrotowej silnika.