/SiteCollectionImages/VPC/History/566x228/1935.jpg

1935 - Volvo przejmuje pałeczkę

Na początku lat trzydziestych XX w. Fritz Egnell utracił kontrolę nad Pentaverken i większość akcji firmy przejął Göteborgs Bank. Co roku zakłady produkowały więcej silników Volvo niż Penta, wzrosło zaangażowanie finansowe firmy Volvo w Pentaverken. Wytwarzanie pod jednym dachem silników morskich, przemysłowych i samochodowych nie było już tak łatwe jak na początku.

Mimo, że już na wczesnym etapie - w 1930 r. - wykonano analizy czasu i procesów produkcyjnych, tzw. analizę ruchu, w okresach szczytowego zapotrzebowania ze strony Volvo i innych klientów, wiosną i latem, nieustannie pojawiały się problemy. Firma Volvo byłą wymagającym klientem, o której przychylność zabiegało wiele szwedzkich firm. Dlatego aby zrealizować jej zamówienia bardzo często istniała konieczność pracy przez całą dobę.

W roku 1935 firma Volvo przejęła całość przedsięwzięcie, a nową firmę nazwała Volvo Pentaverken. W tym samym roku przeniesiono do Goeteborga dział projektowy i sprzedaży. W ten sposób powstała firma AB Pentaverken, z której wywodzi się AB Volvo Penta.