2007-09-14

Volvo Penta marin dizel motorlar, Türkiye’den büyük sipariş aldıby -

Volvo Penta Türkiye, 16 litre motorlu 20 deniz jeneratör seti ve 7 litre motorlu 5 acil durum güç kaynağı siparişi aldı. Volvo motorlar, Marmara Denizi ve Boğazlar’da seyredecek yeni ve daha çevre dostu feribotlarda kullanılacak.

Volvo Penta Türkiye, 16 litre motorlu 20 deniz jeneratör seti ve 7 litre motorlu 5 acil durum güç kaynağı siparişi aldı. Volvo motorlar, Marmara Denizi ve Boğazlar’da seyredecek yeni ve daha çevre dostu feribotlarda kullanılacak. Bu sipariş, Volvo Penta’nın bölgedeki en yüksek satışı olmasının yanısıra, Türkiye’deki ticari yat pazarında da önemli bir atılım.

Siparişi veren Türk firma, İDO (lstanbul Deniz Otobüsü ve Hızlı Feribot A.Ş.), 12 milyon nüfuslu İstanbul’un en büyük feribotla ulaşım şirketlerinden biridir. IDO’nun İstanbul ve Marmara Denizi’nde faaliyet gösteren  80 feribotu, yılda 90 milyon yolcu ve 5 milyon araç taşımaktadır. Yeni Volvo Penta motorlar, inşası devam eden beş büyük feribotta kullanılacak. Feribotların önümüzdeki yıl denize indirilmesi planlanıyor

Etkin güç ve düşük emisyon
16 litrelik D16MG motorlar (429 kWe, 1500 rpm) feribotlara dizel elektrik gücü sağlamak üzere jeneratör setleri olarak temin edilecektir. Generatör setleri gemilerdeki gürültü ve sarsıntıyı önemli derecede azaltır, bu da feribotlarda tercih edilen bir özelliktir. Uygulamanın bir diğer önemli yararıda motorların gemideki güç ihtiyacının miktarına gore taker taker devreye girebilmeleridir. Etkin itme gücüyle desteklenen pervane sistemi, düşük yakıt tüketimi ve egzost emisyonları sağlamaktadır.

Türkiye büyüyen bir ekonomi
74 milyon nüfuslu Türkiye’nin ekonomisi olumlu bir gidişat izlemektedir. Yıllık büyüme hızı yüzde 6-8 arasındadır. Türk yatçılık sektörü gelişme göstermiş ve 2011 yılına kadar tamamıyla rezerve çalışmaktadır. Volvo Penta,’nın denizcilik sektöründeki yeri sağlamdır ve büyük deniz motoru ile endüstriyel motorlara talep günden güne artmaktadır.

Hakan Okan
Satış Mühendisi
0212 4824040
e-mail:

Yazıcı dostu sayfa