2009-11-19

Balina gözlemcileri Volvo Penta’yı seçtiby -

Balina gözlemi, hassas deniz ortamında yaşanan benzersiz bir doğa deneyimidir. Yeni Zelanda’da denize indirilen yeni balina gözlem teknesi, çevre açısından en iyi motor seçeneğini belirlemek amacıyla yapılan zorlu testlerden geçmiştir.

Doğa turizmine ilgi dünya çapında gün geçtikçe artarken, balina gözlemciliği bu alanda en hızlı gelişen aktivitelerden biri olmuştur. Her yıl bu turizm dalına katılan kişi sayısının dünya genelinde yaklaşık 10 milyon olduğu hesaplanmaktadır.

Yeni Zelanda’da balina gözlemciliğinin büyük önem taşıması nedeniyle, Başbakan John Key ülkenin balina gözlem filosuna katılan son teknenin denize indirilme töreninde yerini almıştır.

Bu tören, Yeni Zelanda’daki başlıca balina gözlem merkezi olan Kaikoura’nın küçük bir balıkçı köyünde, Kasım ayının başında gerçekleşmiştir. 

2009’da saygın bir ödül olan Virgin Holidays Sorumlu Turizmcilik Ödülü’nü alan ve “Whale Watch Kaikoura” adıyla bilinen şirket, su jeti üniteleri olan iki adet Volvo Penta D16-750 beygir gücü motoru ile donatılmış 18 metrelik yeni bir katamaranı denize indirmiştir. 

Volvo Penta’nın yüksek teknoloji ürünü dizel motorları, bu teknelerin deniz ortamı üzerindeki etkilerini en aza indirmeye yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda, teknedeki 50 civarı yolcuya en üst düzey konfor sağlanmaktadır. Bu teknelerin ulaşabileceği maksimum hız yaklaşık 35 deniz milidir.

Bu motorlar, Volvo Penta’nın Yeni Zelanda'daki ithalatçısı Volpower NZ Ltd tarafından tedarik edilmiştir.

 

Teknik veriler:


Tekne sahibi:   Whale Watch Kaikoura Ltd

Tasarımcı:       Nic de Waal

Yapımcı firma:            Q-West Boat Builders

Motorlar:         2 x Volvo Penta D16-750 hp dereceli 2 motor

Tahrik: Hamilton Jet HJ403 x 2


Toplam Uzunluk:                    17,9 metre

WLL:               15,4 metre

Kiriş:               6,4 metre

Su çekimi:                   0,75 metre

Deplasman:     25,8 ton (yakıt dolu halde)

Malzeme:        Deniz sınıfı alüminyum

Yakıt kapasitesi:          2000 litre

Yolcu kapasitesi:         48 + 4 mürettebat

 


19 Kasım 2009

 

Daha fazla bilgi için lütfen AB Volvo Penta’dan Åke Edman ile bağlantı kurun; telefon: +46 (0) 31 3225190; E-posta: ake.edman@volvo.com

Yazıcı dostu sayfa